Якщо у вашій родині підростає малюк, тоді вам добре відомо, що він потребує постійної уваги. А якщо мамі потрібно зробити щось по будинку або приділити кілька хвилин собі, у неї неодмінно виникне питання: чим зайняти дитину так, щоб вона була повністю в безпеці? Із цим можуть допомогти дитячі ходунки. Вони стануть справжньою «паличкою-виручалочкою» для мами – звільнять на кілька хвилин її руки та дозволять їй спокійно зайнятися своїми справами.
Як вибрати ходунки? Сьогодні ми заглибимося з вами в цю тему і детально розповімо, які вибрати ходунки, щоб дитина почувала себе в них комфортно, а мама не турбувалася про її безпеку.
Дитячі ходунки: що це?
Ходунки - це конструкція із сидінням, бортиками, ніжками та коліщатками. Перебуваючи у ній, малюк може стояти, ходити, сидіти, зміцнюючи свої м'язи.
З якого віку можна садити у ходунки? Це дозволяється робити тоді, коли дитина вже вміє самостійно сидіти, добре тримає спинку і намагається підніматися. Зазвичай це відбувається приблизно у 6-8 місяців.
Перебуваючи в ходунках, малюк зможе самостійно пересуватися по будинку і вивчати навколишній світ. Водночас, у батьків з'явиться кілька вільних хвилин.
Правила використання
Щоб дитячі ходунки приносили лише користь дитині, батькам слід знати деякі нюанси їх використання:
- Садити малюка у ходунки до 5-6 місяців, поки у нього ще не зміцнів хребет, категорично заборонено. А коли малюк досягне 6-8 місяців, не варто залишати його в ходунках більше ніж на сорок хвилин. Перше знайомство малюка з ходунками має тривати до десяти хвилин.
- Під час руху в ходунках малюк повинен повністю ставати на землю всією стопою. Тому дуже важливо, щоб батьки правильно відрегулювали висоту ходунків. Якщо малюк перебуватиме в ходунках і торкатиметься підлоги тільки пальчиками, це може призвести до серйозних проблем із опорно-руховою системою.
- Не дозволяйте малюку постійно спиратися на передню панель ходунків. У такому положенні він не навчиться самостійно утримувати рівновагу.
Користь від дитячих ходунків
Ходунки – це дитяче пристосування, яке вже давно користується попитом у багатьох сім'ях, де підростають малюки. Вони дарують їм позитивні емоції, допомагають вивчати навколишній світ. Якщо ваше маля вже вміє стояти і сидіти, то ходунки допоможуть йому швидше навчитися робити перші кроки.
Найкращі ходунки сприятимуть зниженню травматизації, адже в них дитина практично не зможе впасти – борти конструкції захищатимуть її від падіння. Також ходунки покращуватимуть координацію рухів малюка, тренуватимуть його м'язи ніг та спини.
Коли малюк перебуватиме у ходунках, у мами з'явиться кілька вільних хвилин, щоб, наприклад, випити чашку гарячого чаю. Але тут зазначимо відразу, що навіть тоді, коли малюк буде у ходунках, батькам потрібно слідкувати за ним.
Які бувають дитячі ходунки?
Щоб розібратися в тому, як зробити правильний вибір, спочатку потрібно зрозуміти, які бувають ходунки. Існує кілька різновидів таких дитячих девайсів: класичні, качалки, каталки, стрибунки. Розглянемо докладніше кожен вид.
Класичні дитячі ходунки
Класичні ходунки – це модель, відома багатьом. Вона складається із основи на коліщатках та сидіння для малюка. Деякі моделі можуть також мати ігрову панель, яка додатково розважатиме дитинку. Малюк зможе легко пересуватися по будинку в таких ходунках.
Вибираючи класичну модель, слід взяти до уваги наступне:
- основа повинна бути широкою та стійкою, щоб дитина випадково не перевернула ходунки;
- ідеальним варіантом буде модель із прогумованими або силіконовими колесами. Пластикові коліщата можуть дряпати підлогу та бути досить шумними в процесі використання;
- ідеальним варіантом стане протиударний бампер. Тоді при зіткненні із стіною чи іншими об'єктами конструкція не постраждає;
- якщо хочете, щоб ходунки викликали у дитини ще більший інтерес, зупиняйте вибір на моделі з ігровою панеллю: кнопки та іграшки зі світловими та звуковими ефектами неодмінно привертатимуть увагу дитину;
- щоб сформувати у малюка правильну поставу, вибирайте моделі з твердою та високою спинкою;
- можливість регулювати висоту ходунків завжди вітається, оскільки так ви завжди зможете налаштувати оптимальну висоту для своєї дитини (пам'ятайте, що вона має повністю ставати всією стопою на підлогу);
- перевірте інформацію від виробника про максимальне навантаження за вагою, щоб не перевищувати його.
Ходунки-гойдалка
Така модель схожа на класичну. У ходунків-гойдалки основа складається з двох частин: верхня має поворотний механізм на 90 градусів. Така конструкція відмінно підійде і для заколисування малюка, і для його перших кроків.
У ходунків-качалки основа може бути круглою або прямокутною. Вважається, що стійкіша прямокутна основа. Але вона менш маневрена. Якщо ваше маля дуже активне, вибирайте модель на 6 або 8 колесах. Стопорні подушки на колесах захистять малюка від випадкового падіння зі сходів.
Краще віддавати перевагу твердому, глибокому та широкому сидінню. Тоді можна бути впевненим у тому, що малюк не випаде з нього і почуватиметься комфортно. Крім ігрової панелі, у ходунків може бути передбачене місце для пляшечки з чаєм або водою.
Ходунки-каталка
Такі ходунки на вигляд можуть бути схожими на маленьку коляску, в якій малюкові необхідно спиратися на ручку і неспішно йти. Попереду передбачено невеликий бампер у вигляді ігрової панелі з кнопками, іграшками, а також світловими та звуковими ефектами. Такі моделі підійдуть для дітей, які вже почали ходити.
Ходунки-каталка створюють хорошу опору для дитини. За це діти дуже люблять їх. Використовуючи такий аксесуар, дитина навчиться безпечно падати. Хоча зазначимо, що коли дитина перебуватиме в ходунках-каталці, батькам потрібно буде також спостерігати за нею.
Ще однією перевагою ходунків-каталки можна назвати і те, що малюк може перебувати в ній набагато довше, ніж у інших моделях (тобто довше сорока хвилин).
Ходунки-стрибунки
Такий дитячий аксесуар може нагадувати рюкзак-кенгуру із ременями із пружного матеріалу. Конструкцію кріплять до опори і малюк, упираючись ногами в підлогу, стрибає. Використання ходунків-стрибунців допомагає у розвитку серцево-судинної системи, дарує багато позитивних емоцій малюкові.
Вибираючи ходунки-стрибунки, слід звернути увагу на спеціальні валики під ручками малюка. Вони необхідні для додаткової підтримки дитини та правильного розподілу її ваги.
В основі механізму можуть бути ремені з гумкою або пружини. По можливості вибирайте модель зі пружинами, оскільки гума може розтягуватися з часом і лопатись. В ідеалі довжина ременів має регулюватися. Сидіння, як і в інших моделей, слід вибирати глибоке та жорстке. Щоб викликати більший інтерес у дитини, ігрова панель може доповнюватись різними іграшками.
Рекомендації щодо вибору дитячих ходунків
Щоб вибрати хороші ходунки для дитини, рекомендуємо звертати увагу на такі характеристики виробу:
- Максимально допустимий зріст та вага малюка. Розмір ходунків для дітей повинен відповідати зросту та вазі дитини. Якщо не дотримуватися цих параметрів, дитина може випадково отримати травму. Стандартна вантажопідйомність такого дитячого пристрою – 7-15 кг. Зазвичай цю інформацію повинен вказувати виробник в описі товару.
- Висота ходунків. Найкращі ходунки для дітей обов'язково повинні мати можливість регулювати висоту. Її слід налаштувати так, щоб малюк міг добре стати на підлогу всією стопою, а не лише пальчиками. Також, якщо передбачена можливість регулювати висоту ходунків, вони зможуть зростати разом із малюком.
- Основа конструкції. Від цього критерію залежатиме стійкість ходунків. Якщо хочете вибрати стійкішу модель, зупиняйте вибір на ходунках із прямокутною основою. Якщо хочете, щоб дитина в ходунках не могла самостійно пройти із однієї кімнати в іншу, вибирайте таку модель дитячого аксесуара, у якій основа ширша, ніж ваш дверний отвір. У деяких ходунків є можливість складання конструкції - це спростить зберігання.
- Місце для сидіння. У якісних ходунків буде жорстка спинка. Це потрібно для того, щоб правильно підтримувати дитячу поставу. Глибоке сидіння зменшить ризик випадкового випадання малюка.
- Наявність ігрової панелі. Вона необхідна для того, щоб дитині було ще цікавіше проводити час у ходунках. На панелі можуть бути іграшки, кнопки, важелі зі світловими та звуковими ефектами. Буде добре, якщо виробник передбачив можливість відключати звук, а також знімати ігрову панель (тоді вам буде набагато легше та простіше її чистити).
- Колеса. По можливості рекомендуємо вибирати моделі ходунків із максимальною кількістю коліс. Так можна знизити можливість падіння дитини. Обмежувачі швидкості не дозволять ходункам сильно розігнатися. А коли конструкція зупиниться, спрацює стопор. Силіконові колеса добре підійдуть для підлогового килимового покриття, а гумові - для дерев'яної підлоги. Пластикові колеса – шумні. Також вони можуть залишати подряпини на підлозі.
- Складний механізм. Якщо ви плануєте брати з собою в подорожі ходунки для малюка, вибирайте модель зі складним механізмом. Тоді ви зможете скласти конструкцію і вона легко поміститься в багажник автомобіля. Віддавайте перевагу ходункам зі складною конструкцією та надійними фіксаторами. Тоді девайс легко утримає вагу малюка.
- Безпека. Сажаючи дитину в ходунки будь-якої моделі, батьки повинні пам'ятати, що її безпека – понад усе. За неї можуть відповідати:
- знімні колеса (дають можливість контролювати переміщення малюка в ходунках);
- ремінь безпеки (не дозволяє малюкові випадково випасти з конструкції);
- сертифікат якості (вказує на те, що для виробництва ходунків використовувалися якісні матеріали);
- відсутність дрібних елементів, які малюк може відірвати та випадково проковтнути або вдихнути.
Ходунки – це дитячий девайс, який порадує своїми перевагами і малюка, і його батьків. Правильно підібравши ходунки, ви допоможете дитині швидше навчитися ходити, а також розширите її горизонти у вивченні навколишнього світу.